Finał X Edycji Ogólnopolskich Zawodów „Od Młodzika do Olimpijczyka”

sobota, 12.06.2021

12 czerwca 2021 roku na pływalni Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego WUM odbył się Finał X edycji Ogólnopolskich Zawodów Pływackich „Od Młodzika do Olimpijczyka”, zorganizowanych pod patronatem JM Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniewa Gacionga. Otwierając zawody, Magnificencja powitał uczestników i wyraził radość z faktu, że zawody goszczą w CSR WUM. Prezes Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Nowak podziękował gospodarzom, Rektorowi prof. Zbigniewowi Gaciongowi oraz Kierownik CSR WUM mgr inż. Karolinie Skinder, za – jak co roku – umożliwienie organizacji zawodów na nowoczesnym sportowym obiekcie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Życzył wszystkim sukcesów, dziękując za trud sportowcom, trenerom, lekarzom, masażystom. Podczas ceremonii otwarcia wręczono wyróżnienia pierwszym sześciu zawodniczkom i zawodnikom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w poszczególnych eliminacjach.

Sobotni Finał był ukoronowaniem pięciu rozgrywek eliminacyjnych, które w tym sezonie odbywały się na basenach Warszawy. Zawodnicy urodzeni w latach 2007-2012 startowali w konkurencjach na 50 i 100 metrów stylem: dowolnym, klasycznym, grzbietowym, motylkowym. Uczestnicy klasyfikowani są tak samo jak profesjonaliści, według punktacji Światowej Federacji Pływackiej (FINA). Dotychczasowe eliminacje wyłoniły najlepszych 16 zawodników danego rocznika we wszystkich konkurencjach, którzy spotkali się w finale. Startowało prawie 500 uczestników z 82 klubów z całego kraju. Organizatorzy, oprócz oczywiście promocji takiej dyscypliny jak pływanie, szukają również talentów na miarę przyszłych olimpijczyków. Sekretarz Generalny AZS-u Dariusz Piekut z radością mówił o spełnieniu marzeń, jakim jest udział uczestnika zawodów w igrzyskach olimpijskich. Wymienił Kacpra Stokowskiego z klubu „G8 Bielany”, reprezentanta Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, który był uczestnikiem pierwszej edycji „OMDO”. Wśród naszych reprezentantów jest również Laura Bernat z Lublina – ona także zaczynała swoją karierę podczas pierwszych edycji „Od Młodzika do Olimpijczyka”. Swoje wystąpienie zakończył słowami: „Niech zwyciężą najlepsi”.

Zawody zorganizował Akademicki Związek Sportowy przy wsparciu m.in. Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz m.st. Warszawa. Partnerem był Polski Związek Pływacki.